Aktuality O nás Historie Naše akce Informace pro zájemce Pomáhejte Kariéra, dobrovolnictví Dokumenty Kontakty Partneři Média Projekt

 

Město Velká Bíteš nám darovalo v roce 2018 finanční dotaci

V letošním roce jsme získali finanční podporu od města Velká Bíteše ve výši 20 000 Kč. Tyto prostředky jsme využili k montáži a opravě venkovních rolet. Venkovní posezení je pro naše klienty zase o něco kvalitnější. Velmi si vážíme této podpory ze strany města. Děkujeme.

 


Město Jaroměřice nad Rokytnou nám poskytlo finanční dar

Město Jaroměřice nad Rokytnou nám v letošním roce poskytlo finanční dar 12 000 Kč. Tyto finanční prostředky jsme použili na nákup zahradního nářadí pro domácnost v Jaroměřicích. Díky této podpoře, mohli pánové pracovat celý rok na zahradě, nachystat vyvýšené záhonky a hlavně sklízeli úrodu. Velmi si vážíme této finanční podpory
a moc děkujeme.

 


 

Město Hrotovice v loňském roce podpořilo domácnosti v Hrotovicích

V loňském roce Město Hrotovice finančně podpořilo naše klienty v Hrotovicích a to částkou 15 tisíc korun. Tyto peníze jsme použili na financování přístřešku na úschovnu nářadí, koupili zahradní náčiní a vysadili ovocné keře. Velmi si vážíme této podpory ze strany města Hrotovice. Děkujeme.

 


 

Město Velká Bíteš finančně podpořilo naše domácnosti.

I v letošním roce město Velká Bíteš finančně podpořilo naše domácnosti a to finanční částkou 20 000 Kč. Za tyto finanční prostředky jsme pořídili zastínění terasy. Na tuto terasu v létě intenzivně svítí slunce, což snižovalo možnost pobytu našich klientů na zahradě. Velmi si vážíme finanční podpory a dobré spolupráce s městem Velká Bíteš. Děkujeme.

 


 

Město Jaroměřice nad Rokytnou finančně podpořilo chráněné bydlení Domova bez zámku

Domov bez zámku z Náměště nad Oslavou poskytuje sociální službu chráněné bydlení v Jaroměřicích nad Rokytnou od února 2015. V této domácnosti žije šest obyvatel, kteří pocházejí z Jaroměřic nebo blízkého okolí.
V letošním roce zastupitelstvo města Jaroměřice nad Rokytnou schválilo žádost Domova bez zámku o finanční dotaci ve výši 12 000 Kč.

„Velmi si vážíme dobré spolupráce s městem Jaroměřice a děkujeme za podporu naší organizace. Díky získaným prostředkům jsme na domácnost zakoupili sušičku prádla. Ta je totiž velkým pomocníkem v naší mužské domácnosti.“ doplnila Hana Šeráková, ředitelka Domova bez zámku.

Děkujeme za podporu městu Jaroměřice nad Royktnou.


Hudba pro Pohodičku IV.

 

Kavárna Pohodička na podzim oslaví své čtvrté narozeniny. Stalo se již tradicí uspořádat v tomto čase charitativní koncert na podporu klientů Domova bez zámku. Koncert se uskuteční 22. září od 19 v Zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou. Vstupenky jsou k dostání v kavárně Pohodička za 320 Kč.

kavárna Pohodička , V. Nezvala 115, Náměšť nad Oslavou

tel.: 604 291 264, 739 905 881

kavarna.dbz@gmail.com, klement.dbz@gmail.com

 


 

Den dětí v prostorách Denního stacionáře a kavárny Pohodička

 


 

Získali jsme ocenění Společensky odpovědná organizace Kraje Vysočina

Udělovat ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost se rozhodlo vedení kraje z důvodu podpory konceptu společenské odpovědnosti, která se příznivě podepisuje na rozvoji regionu, mění společenské klima, přispívá k ochraně životního prostředí a zlepšuje životní podmínky. Cílem soutěže je mimo jiné vyzdvihnout práci všech, kteří věnují péči svému okolí nad rámec svých povinností a poukázat na dobré praxe firem, měst a společností.

 


 

Kavárna Pohodička zve na Listování knížkou Na první pohled

Jako každý večer sleduje Arthur Dreyfuss svůj oblíbený seriál, když vtom někdo zaklepe na dveře. V trenkách se šmouly jde otevřít a nevěří vlastním očím: za dveřmi stojí Scarlett Johanssonová, hollywoodská hvězda, která byla v různých anketách několikrát zvolena nejkrásnější ženou světa. On je dvacetiletý automechanik, žijící osaměle v malém vesnickém domku v Pikardii. Ona je šestadvacetiletá slavná herečka, která se ocitla v nesnázích. Zdá se, že mezi nimi leží celý vesmír, ráno se však koná zázrak: Scarlett je stále u Arthura doma! Prostý milostný příběh? Ne tak docela, tito hrdinové mají šrámy na duši, které se nedají tak snadno vyléčit: on v dětství ztratil sestru i otce a matka propadla alkoholu a posléze šílenství. Po ní touží miliony mužů, a přesto se cítí sama. Všechny dívky by se jí chtěly podobat, a přitom netuší, jak vnější vzhled dokáže nicit život. Být redukována na pouhý objekt touhy totiž může být velmi frustrující. Kniha, která ve Francii vyvolala skandál i překvapivou žalobu Scarlett Johanssonové.

- účinkují: Sára Venclovská a Jakub Zedníček

- v překladu Evy Sládkové vydalo nakladatelství Host

 


Modrá barva je symbolem komunikace

Tato barva je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s autismem problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. 2. duben je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu a celorepubliková kampaň potrvá až do konce měsíce.

V České republice žije podle odhadů na 200 000 osob s PAS (v létech 2014/15 bylo uváděno 100 000 osob). Důležité je však podotknout, že autismus neovlivňuje život pouze jedné osoby, ale celé rodiny. Díky neinformovanosti laické a bohužel i části odborné veřejnosti se osoby s autismem a jejich rodiny potýkají s odsuzováním okolí, neochotou úřadů, neadekvátní zdravotní a sociální péčí a sociální izolací.

 


XXI. Charitativní ples Domova bez zámku

V sobotu 18. března se v náměšťské sokolovně uskutečnil XXI. Charitativní ples Domova bez zámku. Letošní ročník se konal pod záštitou pana náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavla Fraňka. Charitativní ples patří v Náměšti nad Oslavou již k tradičním akcím. A k plesu neodmyslitelně patří známý moderátor Milan Řezníček z Hitrádia Vysočina, Taneční skupina z Březníka a bohatá tombola. Druhým rokem k tanci hrála skupina Eremy. Poprvé vystoupila Základní umělecká škola z Náměště s Valčíkem od Oskara Nedbala. Výtěžek z letošního ročníku je věnován na kulturní a volnočasové aktivity klientů Domova bez zámku. Velké poděkování patří všem zaměstnancům a klientům organizace, kteří připravovali ples. Bohatá tombola by nemohla být bez dárců a sponzorů. Letos byla opravdu bohatá – výherních cen bylo neuvěřitelných 716!! Moc děkujeme. A velké poděkování všem návštěvníkům, že jste si sobotní večer opravdu UŽILI! Děkujeme a za rok na plese.

 


 

 


Město Hrotovice věnovalo finanční dar

V letošním roce město Hrotovice finančně podpořilo naše klienty v Hrotovicích a to částkou 15 tisíc korun. Tyto peníze jsme použili na financování dopravy do zahradní terapie v Balinách, kterou provozují Chaloupky o.p.s..

Jako správnému hospodáři nám peníze vystačily na nákup kuchyňských potřeb pro nácvik vaření a financování canisterapie. Velmi si vážíme této podpory ze strany Hrotovic. Děkujeme.

 


 

Velká Bíteš finančně podpořila naši organizaci

Město Velká Bíteš nám v letošním roce poskytla finanční dar 20 tisíc korun. Za tento příspěvek jsme pořídili sítě proti hmyzu do oken a balkonových dveří na domácnostech v tomto městě. Velmi si vážíme podpory ze strany Velké Bíteše. Děkujeme.

 

 


 

Milí přátelé Domova bez zámku

Právě nastal čas, kdy nám můžete velmi pomoci.

Byli jsme vybráni do programu ČSOB pomáhá regionům a máme na měsíc otevřený účet veřejné sbírky. Čím víc peněz nám darují lidé, tím víc nám přidá ČSOB.

Peníze použijeme na pomůcky pro alternativní a augmentativní komunikaci. To je způsob, jak se domluvit s lidmi, kteří nemluví či obtížně rozumí mluvené řeči. A že jich u nás žije dost.

Vážíme si vaši dlouhodobé podpory a prosíme podpořte náš projekt. Každá stovka se počítá. Video k projektu
a více informací zde:

Za videospot děkujeme Přemkovi Koudelovi.

 


 

Vánoční Dobročinný bazar

Domov bez zámku připravuje již druhý ročník Vánočního dobročinného bazaru, který se bude konat v sobotu 10. prosince od 10 do 20 hod. v kavárně Pohodička v Náměšti nad Oslavou.

Vánoční dobročinný bazar má letos novinku. Můžete nás podpořit nejen nákupem, ale uvítáme, když přinese zboží k prodeji. Máte-li doma nové či velmi zachovalé věci, které nepoužíváte či nepotřebujete a chcete je věnovat na náš bazar, stačí je donést do kavárny Pohodička v Náměšti nad Oslavou do pátku 9. Prosince 2016. Zájem máme o kvalitní a zachovalé knihy, oblečení, hračky, dekorační předměty, nádobí a další.

Celou sobotu se bude návštěvníkům bazaru podávat sváteční punč zdarma. Přijďte si užít vánoční atmosféru a podpořit naši organizaci. Výtěžek z akce opět poputuje klientům Domova bez zámku.

 


 

Vernisáž výstavy "Příběh jinakosti"

Srdečně Vás zveme na vernisáž s názvem "Příběh jinakosti". Mezi vystavujícími autory jsou i naši dva klienti
- Jířa B. a Tomáš K.

Jejich díla vznikaly v ateliérovém prostředí Open art studia na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2016. Jířa a Tomáš pracovali pod vedením Mgr. Pavla Sochora, Ph. D.

Grant Ministerstva kultury ČR

Dotační řízení na podporu kulturních aktivit zdravotně postižených občanů a seniorů

Projekt: Podpora umělecké tvorby autorů/rek se zdravotním postižením ve výtvarném studiu

Projekt: 2016/41/49-12788/2015-ZP

Platný od 01.01.2016 do 31.12.2016

Projekt je zaměřen na profesionální realizace a výstavní prezentace umělecké tvorby lidí se zdravotním postižením v uměleckých stylech outsider art, art brut či disability art.

 

 


 

Předadventní koncert ve Velké Bíteši

Srdečně Vás zveme na předadventní koncert, který se koná tuto neděli od 16 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši. Vstupné je dobrovolné a svojí účastí podpoříte naši organizaci a Základní školu ve Velké Bíteši.
Neděle a koncert = správná volba.

 


 

Projekt POMÁHÁME FOTOGRAFIEMI je na STARTOVAČI

Charitativní projekt výstavy a dražby Pomáháme fotografiemi, hledá finanční podporu na Startovači.

V tomto projekt se účastní naše organizace s fotografiemi

od Taka Tuka. V říjnu se konala výstava všech fotografii v Olomouci a v současné době je k vidění v TaKavárně
v Praze.

výstavy v jiných městech, tak je potřeba sehnat 54 000 Kč.

Za vaši podporu získáte odměnu. Třeba trénink v Curlingu pod vedením paralympioniků, nebo vstupenky
na koncert skupiny TheTapTap. A to už stojí za to, nemyslíte?

Více informací se dozvíte na Startovači.

 

 


 

Výstava "Otisky podzimu" ve Velké Bíteši

Každý rok pořádáme ve Velké Bíteši výstavu výtvarných děl našich místních klientů a vždy s někým spolupracujeme. Loni to byla Mateřská školka a letos jsme spojili síly se Základní speciální školou ve Velké Bíteši.

Slavnostní vernisáž výstavy s názvem "Otisky podzimu" proběhne tuto středu 9. listopadu od 16 hodin v Městském muzeu na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši. Jste srdečně zváni.

Výstava potrvá až do 18. listopadu.

 


 

Aktuální zpráva z Odlehčovací služby v Okříškách

Od pondělí 17. října máme volné místo na Odlehčovací službě v Okříškách. V případě vašeho zájmu kontaktujte sociální pracovnici Rianu Chytkovou na telefonním čísle - 604 291 265, nebo e-mailem: socialni1@domovbz.cz

 


 

Týden sociálních služeb v Domově bez zámku

Tento týden probíhá v celé České republice Týden sociálních služeb. Naše organizace se již tradičně připojuje

se svými aktivitami.


 


 

Hudby pro Pohodičku se dočkáme i letos

Kavárna Pohodička na podzim oslaví své třetí narozeniny. Stalo se již tradicí uspořádat v tomto čase charitativní koncert na podporu Domova bez zámku Náměšť nad Oslavou. Letos máme možnost shlédnout opět dva poctivé koncerty najednou. Tradičně přijede Petr Bende a jeho band. A když třetí narozeniny - tak Ivan Hlas a jeho Trio.

Koncert se uskuteční 23. září od 19 hod. v Zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou. Můžete se těšit na společné duety a hudební propojení, nebudete ochuzeni ani o tradiční hity jako např. Vítr ve vlasech, Na kolena, Malagelo, Nad horou svítá, Tráva a další.
Hudba pro Pohodičku bude opět pomáhat - výtěžek použijeme na podporu kulturních
a volnočasových aktivit obyvatel Domova bez zámku.

Loňský koncert se setkal s velkým ohlasem veřejnosti právě pro svoji výjimečnou atmosféru. Věřím, že se podaří v letošním roce minimálně zopakovat,“ přeje si Hana Šeráková ředitelka Domova bez zámku.

Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou slaví v tomto roce 50. výročí založení organizace. „Oslavy výročí se prolínají celým letošním rokem – odstartovali jsme tradičním plesem, v březnu proběhla v kavárně Pohodička vernisáž fotografií „Jako ty“. Dobrovolníkům, sponzorům a podporovatelům organizace jsme poděkovali prostřednictvím akce s názvem Dobrodění.  Hudba pro Pohodičku se tak na podzim stane další součástí letošních oslav,“ doplnila Hana Šeráková.

Vstupenky lze koupit v těchto předprodejích:

Kavárna Pohodička, V. Nezvala 115, Náměšť nad Oslavou

Informační centrum, Masarykovo náměstí 100, Náměšť nad Oslavou

Informačním centrum a klub kultury, Masarykovo náměstí 5, Velká Bíteš

Hudební nástroje Mijovič, Karlovo náměstí 50, Třebíč

Knihovna Hrotovice, F.B. Zvěřiny 212, Hrotovice

 

 

 


 

Výroční zprava Domova bez zámku za rok 2016

16 stran o tom, jak jsme se měli v roce 2015. Na našem webu jsme zveřejnili zbrusu novou a krásnou výroční zprávu za rok 2015. Koukněte do ní zde:

 

 


 

Oslava 50. výročí organizace s našimi klienty

Ve čtvrtek 23.6. jsme v Pucově slavili 50. výročí založení organizace s našimi klienty a jejich rodinnými příslušníky. Oslava to byla parádní. Došlo na nečekané setkání klientů, kteří se už tak často nepotkávají.
O hudební zábavu se postarali pánové Karel Doležal a Tomáš Koudelka. Velké drama přinesl turnaj ve společenské hře Člověče, nezlob se. Narozeninový dort nemohl chybět. Oslava narozenin se vším všudy.

 

Fotografie z celého odpoledne naleznete zde.

 


 

Den dětí s Denním stacionářem 29.5. 2016

Na Den dětí přišlo 90 dětí. Atmosféra byla skvělá. Celý program bychom nemohli realizovat bez pomoci dobrovolníků, zaměstnanců a našich klientů, kteří chystali celý program a výrobky do dílniček. Dětský den byl podpořen Jadernou elektrárnou Dukovany, Coop družstvo HB, Bematech Velká Bíteš, Všeobecná zdravotní pojišťovana ČR a ITMS plast Náměšť nad Oslavou. Fotografie vznikly díky Jirkovi Polehlovi. Všem patří velké díky!

Fotografie naleznete na našem FB profilu.

 


 

Žít podle svého a ve svém - 19.5. 2016 konference

Ve čtvrtek 19.5. se v Náměšti nad Oslavou sešlo mnoho lidí zajímající se o kvalitu sociálních služeb a myšlenku transformace.

V konferenčním sále firmy Habitat Kraj Vysočina ve spolupráci s Domovem bez zámku, Náměšť nad Oslavou uspořádal konferenci s názvem Žít podle svého a ve svém. Záštitu nad celým dnem převzal radní Kraje Vysočina pro sociální oblast a prorodinné politiky Petr Krčál.

Během celého dne jsme v příjemné atmosféře sdíleli zkušenosti s transformací sociálních služeb a diskutovali o příbuzných tématech. Akce se zúčastnili zástupci MPSV, Krajského úřadu Kraje Vysočina v čele s MUDr. Jiří Běhounkem, starostové měst a obcí, ale i ředitelé a pracovníci dalších sociálních zařízení. Celkem se nás sešlo ke sto třiceti a sál byl obsazen do posledního místa.

Od zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí zazněla pochvalná slova pro Kraj Vysočina a to nejen v oblasti Transformace, ale pro celé sociální služby, které jsou zde na vysoké úrovni.

Děkujeme všem řečníkům za příspěvky, organizátorům za pomoc a zejména všem účastníkům konference za účast a přízeň.

Konferencí pokračují letošní oslavy 50. výročí vzniku ÚSP Jinošov, který se transformoval v Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou, příspěvková organizace.

Celou fotogalerii naleznete zde.

 


 

Konference Žít podle svého a ve svém

Srdečně zveme všechny zájemce o transformační proces v sociálních službách na konferenci Žít podle svého a ve svém, která se uskuteční ve čtvrtek 19. května 2016 od 9 hodin v konferenčním centru CETT v Náměšti nad Oslavou. Konferenci připravuje Kraj Vysočina ve spolupráci s naší organizací. Máte zájem o konferenci? Potvrďte svoji účast Aleši Urbanovi na e-mail urban.a@kr-vysocina.cz do 12. května.


 


 

Dobrodění 2016

Včera jsme sezvali k padesátce sponzorů, dobrovolníků, podporovatelů a zastánců Domova bez zámku do kavárny Pohodička, abychom jim mohli vyjádřit svůj vděk, respekt a úctu. Abychom se navzájem lépe poznali. Více než polovina oslovených si našla ve svých nabitých diářích čas, přišli a doufáme, že nelitovali.

Zážitkovou formou mohli nahlédnout do života lidí s postižením -  procházeli náročnou trasu naslepo s bílou holí, drandili na invalidním vozíku, životní balanc se snažili udržet na nestabilní podložce.  Vlastníma rukama vykroužili svoji první francouzkou palačinku, řádně natlačili kávu do páky na to pravé espresso a zanechali otisk v keramické hlíně. To vše pod dohledem specialistů – klientů Domova bez zámku.

Ve videodokumentech jsme představili život našich klientů dříve a nyní. Během pár minut mohli naši hosté virtuálně navštívit všechny naše domácnosti.

Nečekaně velké ovace sklidil sbor “Jednoho odpoledne“ složený ze zaměstnanců a klientů Domova bez zámku, který zapěl speciální oslavnou kramářskou píseň. Každému z našich podporovatelů jsme darovali text jedné sloky napsaný přímo na míru. (Již brzy na youtube kanálu.)

Za nás to bylo nebývale příjemné setkání se skvělou partou lidí z rozmanitých oborů. Budeme se na Vás těšit příští rok!

Pokud by se chtěl někdo z Vás ostatních přidat do naší velké party, jste srdečně zváni. Pomoci nám můžete finanční či hmotným darem, tím, že nám poskytnete svoje služby zdarma či se slevou, s velkou radostí přijmeme dobrovolníky pro přímou pomoc s obyvateli Domova bez zámku.

Uvažujete-li o dobrovolnictví, kontaktujte prosím Martu Valovou, tel. 604 291 266

Budoucí dárci  nechť se prosím ozvou Marku Klementovi, tel. 739 905 881

Celou fotogalerii naleznete na našem FB profilu.

 


 

50 Výročí založení organizace

V těchto dnech slavíme 50 výročí založení organizace. Jako dárek jsme si nadělili časosběrný dokument “Rok nového života“ a výstavu fotografií „Jako ty“, kterou nám v rámci charitativní pomoci nafotil profesionální fotograf Taka Tuka. Velkoformátové barevné fotografie ukazují, že lidé s mentálním hendikepem touží po stejných prožitcích a hodnotách jako kdokoliv z nás – ať už je to láska, přátelství, smysluplná práce, potřeba někam patřit či někam směřovat. Výstavu můžete shlédnout do konce července v v Náměšti nad Oslavou v kavárně Pohodička. Jako heslo oslav si naši zaměstnanci zvolili slogan “A pořád nás to baví“, který dokazuje, že svoji práci odvádí s elánem a neustálou snahou se zlepšovat. Fotografie z oslav naleznete zde.


 

Náměšťská firma ITMS plast s.r.o. je partnerem naší organizace a kavárny Pohodička

Pojízdná kavárna Pohodička je připravena na letní sezonu. V loňském roce byla na cestách více než 50 dnů. Letos tomu nebude jinak. Už teď vám prozradíme, že si budete moci dát výbornou kávu s palačinkou třeba na Vysočina festu a Folkových prázdninách. Další akce prozradíme později. Čím více jezdí, tím více potřebují kvalitnější zázemí. Pevné lehké kvalitní obaly na palačinkovač, kávovar, stoly a další potřebné věci od minulého týdne kavárna má. Díky partnerské firmě ITMS plast z Náměště nad Oslavou, která vše z plastu vyrobila a jak jinak než zadarmo. Teď víme, že má kavárna vše dobře uskladněné a vybavení se nic nestane. V závěru minulé sezony jsme díky finanční podpoře Nadace ČEZ pořídili nový stánek. Kvalitní zázemí slibuje ještě lepší palačinky a kávu. ITMS plast Náměšť nad Oslavou a Nadace ČEZ si zaslouží velké DÍKY.

 


 

Odlehčovací služba v Náměšti nad Oslavou, Velké Bíteši a Okříškách

Jedná se o službu rodinám či blízkým, které se doma v běžném prostředí starají o svého dospělého příbuzného s mentálním nebo kombinovaným postižením. Kdo si to nevyzkoušel, možná ani neocení, co to znamená. Nabízíme možnost na chvíli si odpočinout, vypnout, odjet na dovolenou či za pracovními povinnostmi alespoň na pár dní. Ve všech těchto a jistě ještě v dalších případech se můžete s důvěrou obrátit na naši organizaci. Svého blízkého můžete profesionálům z Náměště, Velké Bíteše a Okříšek svěřit až na tři měsíce. Téměř rodinné prostředí je vytvořeno v domácnostech U Železničního mostu č. 1038 v Náměšti nad Oslavou, ve Velké Bíteši Na Výsluní č. 678 a v Okříškách Boroví 617. Na všech třech domácnostech je moderně vybavený jednolůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením. V případě vašeho zájmu kontaktujte sociální pracovnici Rianu Chytkovou na telefonním čísle - 604 291 265, nebo e-mailem: socialni1@domovbz.cz .

 


 

Klienti na domácnosti v Okříškách slavili rok od nastěhování

V pátek 5.2. oslavila domácnost v Okříškách první výročí od nastěhování do nového domu. Pozvání na malou oslavu přijal i starosta Zdeněk Ryšavý a místostarosta Ladislav Příhoda, kteří s obyvateli probrali všechny jejich radosti i starosti týkající se života v Okříškách. Radost jim udělal zejména příslibem sezónní práce v místě. Andy během oslav sdělila: Jsem moc ráda, že bydlím tady, moc se mi tu líbí a už bych se nechtěla nikam stěhovat. Jsem tu moc spokojená." Od Andy jsou tato slova oblzvlášť cenná, protože má za sebou putování po mnoha sociálních zařízeních. Děkujeme všem obyvatelům Okříšek i vedení radnice za vstřícné přijetí obyvatel Domova bez zámku Náměšť nad Oslavou mezi svoje občany.

 


Naše organizace dostala finanční dar od společnosti Mann Hummel

 

V prosinci loňského roku dostala naše organizace 15 000 Kč od společnosti Mann Hummel. Za tyto finanční prostředky jsme nakoupili dvě nové postele pro naše klienty. Děkujeme firmě Mann Hummel.

Nová schodišťová plošina na domácnosti v Hrotovicích

Na domácnosti v Hrotovicích, kde žijí lidé s vyšší mírou podpory, se instalovala schodišťová sedačka. Toto šikovné zařízení umožní našim stárnoucím obyvatelům pohodlný bezbariérový přístup do druhého patra. S nákupem sedačky nám finančně vypomohla Nadace ČEZ, ale také všichni ti, kteří přišli podpořit naši organizaci na koncert Hudba pro Pohodičku. VELKÉ DÍKY patří všem dárcům.


 

 

20. Výroční Charitativní ples Domova bez zámku

20. Výroční Charitativní ples Domova bez zámku se blíží. Rok 2016 je pro nás narozeninový – naše organizace slaví 50 let a její „brácha“ ples slaví 20 narozeniny. U toho nesmíte chybět.

Již tradičně se můžete těšit na Taneční skupinu z Březníka. Milan Řezníček z Hitrádia Vysočina vás provede slovem. A letos se na plese sedět nebude. To vám slibujeme. K tanci bude hrát brněnská kapela Eremy s Pavlem Helanem. Pavel tuto kapelu založil před deseti lety a před letošní plesovou sezonou se rozhodl věnovat jenom sólové dráze. Nám se podařilo ho přesvědčit, že v Náměšti musí být. Přijede. Těšte se.

Vstupenky se budou prodávat od pátku 22. ledna v kavárně Pohodička a na Informačním centru v Náměšti nad Oslavou.

 


 

Získali jsme nového partnera

Novým partnerem naší organizae se stala firma Vyšívání - VM. V prosinci jsme potřebovali velmi rychle vyšít loga kavárny na nové zástěry do pojízdné kavárny. Oslovili jsme majitelku firmy paní Hanu Balgovou s prosbou o vyšití. Vstřícnost, rychlost, pečlivost a kvalita to jsou přednosti, kterými se tato firma vyznačuje. Paní Balgová nám loga vyšila rychle a zadarmo. Děkujeme a doporučujeme.

 


 

Od nového roku má Domov bez zámku nový název

S novým rokem přicházejí i různé změny. My jsme jednu také udělali. Naše organizace se od 1. ledna jmenuje Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou, příspěvková organizace. Snad nám ta práce s novým názvem půjde ještě lépe.


 

 


 

 


 

Domov bez zámku získal Cenu kvality v sociální péči

V prostorách Rytířského sálu Senátu parlamentu ČR bylo dne 21. října uděleno Domovu bez zámku prestižní celostátní ocenění Cena kvality v sociální péči. Domov bez zámku získal Cenu kvality v jubilejním 10. ročníku v kategorii poskytovatele sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením. V každé kategorii je vždy oceněno pouze jedno zařízení.

Cílem akce je podporovat a morálně ocenit jednotlivce a instituce, které odvádí špičkovou kvalitu sociální péče, poskytují stabilní zázemí pro uživatele, a to především s důrazem na profesionalitu a osobní přístup. Projekt tradičně pořádá redakce časopisu Ošetřovatelská péče ve spolupráci s Radou kvality ČR a náleží rovněž mezi strategické projekty Národního programu podpory kvality.

Udělení Ceny kvality nás nesmírně těší. Jde zejména o ocenění kvalitní každodenní práce našich zaměstnanců, ale také bývalého vedení Domova bez zámku. Cenu nevnímáme jako cílovou pásku našeho snažení, spíše jako ukazatel, že organizaci posunujeme správným směrem. Jde rovněž o ocenění procesu transformace jako takového. Hodnotitelé pozitivně vnímali naši snahu umožnit lidem s  vysokou mírou postižení normální život v komunitní formě bydlení. Velký dík patří zejména panu radnímu Petru Krčálovi a našemu zřizovateli Kraji Vysočina, který naši činnost dlouhodobě podporuje,“ uvedla Hana Šeráková ředitelka Domova bez zámku.

V rámci soutěže jsou vyhodnocovány nejkvalitnější domovy seniorů, pečovatelské služby, domovy pro zdravotně postižené nebo osoby ohrožené sociálním vyloučením z celé republiky. Zároveň je udělována individuální cena pro Osobnost roku v sociálních službách a Cena sympatie pro pracovníky sociálních služeb, kteří dokazují oddanost profesi svojí laskavostí, kreativitou a umem.

Včerejší slavnostní finále soutěže proběhlo v reprezentativních prostorách Rytířského sálu Senátu parlamentu ČR pod patronací senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, zástupců vydavatele pořádajícího časopisu Ošetřovatelská péče a zástupců dalších partnerů projektu. Záštitu nad akcí poskytla manželka prezidenta paní Ivana Zemanová. V letošním roce přišlo do redakce pořádajícího časopisu 108 nominací, ze kterých bylo vybráno pro další hodnocení celkem 96 organizací.

 


 

Připojujeme se svými aktivitami k Týdnu sociálních služeb, který každoročně vyhlašuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. 


 

Petr Bende zve na Hudbu pro Pohodičku

Hudba pro Pohodičku má své pokračovaní. Kavárna Pohodička na podzim oslaví své druhé narozeniny a k tomu se hodí dva poctivé koncerty. Na charitativní akci zahrají se svými kapelami Petr Bende a Roman Horký.

Koncert se uskuteční 25. září od 19 hod. v Zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Mudr. Jiřího Běhounka. Návštěvníci se mohou těšit na společné duety a hudební propojení obou interpretů, nebudou ochuzeni ani o tradiční hity jako např. Zachraňte koně, Zrození hvězd, Nad horů svítá, Tráva a mnoho dalších.

„Výtěžek z této akce bude použit na nákup plošiny pro bezbariérový přístup do dvoupodlažní budovy domácnosti v Hrotovicích. Předpokládáme, že cena potřebného zařízení se bude pohybovat kolem 300 tisíc Kč. “ sděluje Hana Šeráková, ředitelka Domova bez zámku.

„Tento dvojkoncert je zcela výjimečný tím, že na jednom podiu vystoupím se svojí kapelou a Roman Horký s Kamelotem. Na tomto koncertě nesmíte rozhodně chybět. “  doplnil Petr Bende.

 


 

Návštěvníci pomáhali pohybem dobré věci

Skutečné prázdniny začaly o víkendu v Náměšti. Prostory renesančního zámku a města Náměšť budou celý týden okupovat příznivci mezinárodního hudebního festivalu, který již 30 let nese název Folkové prázdniny. Vedle poslechu toho nejzajímavějšího z oblasti world music, moderního jazzu a folku české i zahraniční produkce a účasti na výtvarných či textových dílnách měli návštěvníci možnost o víkendu pomoci svým vlastním pohybem dobré věci. Šlápnutím do pedálů speciálních kol Nadace ČEZ pomohli Domovu bez zámku a Domácímu hospici Vysočina.
Domov bez zámku přijel podpořit mimo jiné také Petr Bende, který zároveň pozval návštěvníky na podzimní koncert s názvem Hudba pro Pohodičku.

„Výtěžek ze speciálního kola Nadace ČEZ ve výši 49 959 korun využijeme na dovybavení naší sociálně terapeutické dílny Kavárna Pohodička a její pojízdné varianty. Naši kavárnu mohou navštívit také návštěvníci Folkových prázdnin a ochutnat čerstvé palačinky a výbornou kávu.“ sdělila Hana Šeráková, ředitelka Domova bez zámku.

Fotogalerii naleznete zde.

 


 

Oranžová kola Nadace ČEZ pomohou naší organizaci

V rámci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou probíhá 26.7.2015 od 14.30 do 21.30 charitativní akce Pomáhej pohybem organizovaná nadací ČEZ. Výtěžek z výšlapu jednoho kola připadne Domovu bez zámku.

Budeme poctěni, darujete-li minutu svého aktivního pohybu naší organizaci a šlápnete do pedálů pod naší vlajkou. Pokud věnujete druhou minutu šlapání pro domácí Hospic Vysočina, budeme šťastni dvojnásob. Po sportovním výkonu budete mít příležitost doplnit energii v naší pojízdné kavárně Pohodička, která bude s čerstvými palačinkami a výbornou kávou připravena na místě.

 


 

Kavárna Pohodička je i letos součástí Letního dovádění s Vysočinou

Letní dovádění s Vysočinou proběhne v každém okrese regionu a nabídne zábavný program pro celou rodinu. „Pokračujeme v osvědčeném konceptu. Osou zůstává propagace Rodinných a Senior pasů Kraje Vysočina, regionálních potravin a aktivního životního stylu,“ říká radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Stejně jako v loňském roce je naplánováno osm zastávek.

Pro návštěvníky bude připraveno grilované maso, vychlazené pivo a limonáda z Vysočiny. V prázdninovém menu bude zahrnuta také ochutnávka kávy a palačinky, které budou připravovat a servírovat klienti Domova bez zámku. „Přijedeme se stánkem, který budou obsluhovat pracovníci Kavárny Pohodička,“ přibližuje ředitelka Domova bez zámku Hana Šeráková. Ochutnávky budou zdarma, zasytit se a uhasit žízeň bude možné za příznivé ceny.

Letní dovádění pak především nabídne obrovskou porci zábavy pro všechny návštěvníky. Pro děti bude připravena řada soutěží a atrakcí jako malování na obličej, skákací dráha nebo animační programy s moderátorem celého odpoledne Milanem Řezníčkem. Novinkou bude účast atletických reprezentantů. „Využili jsme možnosti spolupráce, přičemž atleti si za námi odskočí z přípravy na vrcholné závody v Pekingu,“ poznamenává Roman Sýkora z Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina. Účast přislíbili překážkář Petr Svoboda, tyčkařka Jiřina Ptáčníková nebo běžkyně Denisa Rosolová. V programu dále nebudou chybět oblíbená hudební vystoupení, speciální host či volba Miss Letní dovádění. Bezplatně bude možné využít zdravotní poradenství.

Po úvodním zastavení ve Sněženém se druhé v pořadí uskuteční 19. červenci ve Staré Říši. Další se budou konat vždy po týdnu v nedělních termínech. Letní dovádění proběhne v Rokytnici nad Rokytnou, Golčově Jeníkově, Rudě, Červené Řečici, Studenci. Šňůra bude ukončena 30. srpna v Nové Vsi u Chotěboře.

V červencových termínech se zastavení konají od 15.00 do 20.00. V srpnu se začátky posunou o hodinu dopředu, tedy na 14. hodinu. Akce se konají na místních hřištích nebo sportovních areálech, při nepřízni počasí se program přesouvá do náhradních prostor. Vstupné je vždy zdarma. Akci pro malé i velké připravil Kraj Vysočina ve spolupráci s Hitrádiem Vysočina.

 


 

Kavárna Pohodička hledá dobrovolníka na Vysočina Fest

Chcete se dostat na největší festival na Vysočině a zároveň pomoci dobré věci? Kavárna Pohodička hledá dobrovolníka do své pojízdné kavárny na Vysočina fest od 9 - 11. 7. Potřebujeme pomoci s obsluhou v našem stánku. Za to nabízíme možnost slyšet to nejlepší z hudební scény v ČR, výbornou partu lidí, spoustu zábavy, vstupenky na podzimní koncert pro Pohodičku zdarma. Pokud máš chuť nám pomoci, tak neváhej a ozvi se Markovi Klementovi na telefonním číslo 739 905 881, nebo na e-mail. klement.dbz@gmail.com.

 


 

"Člověče, nezlob se! " v Pucově

Ve čtvrtek 18.6. se v Pucově konalo společné setkání klientů Domova bez zámku a klientů Ústavu sociální péče ze Střelic. Během celého odpoledne se hrála společenská hra " Člověče, nezlob se! ". K tanci a poslechu hrála kapela Šafářanka z Křižanova. Fotografie naleznete zde.

 


 

Den dětí v Denním stacionáři a kavárně Pohodička

Denní stacionář a Kavárna Pohodička vás zve na Den dětí v Pohodičce. V neděli 31. května od 13:30 ve venkovních prostorách kavárny Pohodička. Pro děti máme připravený zábavný program - skákací hrad, malování na obličej, slalomová dráha, balanční podložka a další zábava. Kavárna si připravila domácí limonády.
Těšíme se Vás.


 


 

Domov bez zámku má své místo na mapě sociálních inovátorů v ČR

V České republice žijí téměř dva tisíce sociálních inovátorů, kterých si všimla nevládní organizace Ashoka, jež podporuje a propojuje podnikatele s různými institucemi a neziskovým sektorem. Tyto osobnosti se podle ní aktivně zasazují o řešení společenských problémů.

Ashoka představila v tuzemsku unikátní Mapu sociálních inovátorů - jedinců měnících společnost. "Je to otisk reality. Ukazuje se, že v české společnosti působí velký počet spolupracujících sociálních inovátorů a je jich určitě více, než máme v mapě," uvádí ředitel české Ashoky a exministr školství za Stranu zelených Ondřej Liška. V síti je podle něho dobře patrná například spolupráce ve vzdělávání. Hůře na tom je oblast zdravotní péče nebo třeba výživy.

Mapa sociálních inovátorů vypadá jako slunce. V jeho středu jsou nejvýraznější osobnosti, z nich dále jako paprsky vychází hustá síť menších inovátorů. "Přibývá počet investorů, kteří chápou, že cesta k pozitivním změnám ve společnosti vede přes propojení a a my jsme jim chtěli ukázat stovky lidí v České republice s podnikavých duchem," vysvětluje Liška.

Měření probíhalo od října minulého roku do letošního února a v Česku byla mapa vytvořená poprvé. Ashoka již dříve hledala inovátory v Rakousku, Slovensku, Německu a Itálii. "Ukazuje se, že například v Rakousku je sektor sociálních inovátorů více rozdrobený než v České republice. Náš obraz ale vyvrací mýtus o tom, že Češi si nepomáhají," objasňuje Liška.

V mapě jsou například zanesení lidé pohybující se v oblastech vzdělávání, výchovy, zdravého životního stylu nebo posílení občanské společnosti. Podle Ashoky mezi ty nejvýraznější jedince mimo další paří zakladatel Scio Ondřej Šteffl, brněnský radní Matěj Hollan, šéf Nadace Via Jiří Bárta, miliardář Karel Janeček a také ředitel vzdělávací organizace EDUin Zdeněk Slejška.

"Pro nás je důležité, že se můžeme stát klíčovým místem pro další propojování. Díky širokým vazbám si pomáháme ujasnit, jakou cestou se vydat a kde také hledat případnou radu a pomoc," říká ředitel EDUinu Zdeněk Slejška. Doplňuje, že on osobně za velkou výhodu považuje i možnost komunikovat s lidmi se zahraniční.

Inovátoři mohou například využívat síť pro bono partnerů z celého světa, do níž jsou zapojené společnosti jako McKinsey&Company, Krajíček&Associate nebo White&Case.

Ashoka metodou sněhové koule v Česku nominovala 1840 lidí a 1476 institucí. Ve světě už má organizace 2700 členů, takzvaných fellows. Ve střední Evropě je 160 těchto lidí a v tuzemsku žije 28 sociálních podnikatelů, kteří jsou členy Ashoky. Na mapě sociálních inovátorů v Česku jsou i pracovníci Domova bez zámku Alena Brožková a Marek Klement.

Členové dostávají od organizace stipendium na tři roky. Během této doby Ashoka platí veškeré životní výdaje a oceněný se může plně věnovat svému projektu. V Česku titul získal například právě šéf EDUinu Zdeněk Slejška, zakladatelka Rozkoše bez rizika Hana Malinová, která bojuje proti rozšiřování HIV viru, označení také drží šéfka organizace APLA pomáhající lidem s autismem Kateřina Thorová či Martin Kontra z Bajkazylu.

Ashoku založil v roce 1980 Bill Drayton, který je jejím výkonným ředitelem. Pracoval jako konzultant pro McKinsey. Ashoku pojmenoval po indickém vládci Ašókovi, jež ve třetím století před naším letopočtem dokázal sjednotit většinu Asie. Jako logo organizace zvolil dub, protože je to rychle rostoucí strom a širokou korunou poskytuje stín pro setkávání. Ashoka je podporována soukromým sektorem, který tak investuje do sociálních inovací. Organizace nepřijímá finanční podporu od vlád a státních institucí.

 


 

Petr Bende a Roman Horký podpoří Hudbu pro Pohodičku

Hudba pro Pohodičku má své pokračovaní. Kavárna Pohodička na podzim oslaví své druhé narozeniny a k tomu se hodí dva poctivé koncerty. Na charitativní akci zahrají se svými kapelami Petr Bende a Roman Horký.

Koncert se uskuteční 25. září od 19 hod. v Zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou pod záštitou  hejtmana Kraje Vysočina Mudr. Jiřího Běhounka. Návštěvníci se mohou těšit na společné duety a hudební propojení obou interpretů, nebudou ochuzeni ani o tradiční hity jako např. Zachraňte koně, Zrození hvězd, Nad horů svítá, Tráva a mnoho dalších.

Výtěžek z této akce bude použit na nákup plošiny pro bezbariérový přístup do dvoupodlažní budovy domácnosti v Hrotovicích. Předpokládáme, že cena potřebného zařízení se bude pohybovat kolem 300 tisíc Kč. “ sděluje Hana Šeráková, ředitelka Domova bez zámku.

Tato organizace se snaží začlenit lidi s mentálním postižením do běžné společnosti. Jednou z mnoha aktivit, na kterých se klienti přímo podílí, bude právě organizace koncertu Hudba pro Pohodičku. „Loňský ročník se nám povedl, a proto jsme se rozhodli udělat z této akce tradici. Abychom mohli sdílet skvělou atmosféru akce s více lidmi, přesouváme se letos ze zahrádky naší kavárny do větších prostor. Chceme široké veřejnosti prostřednictvím hudby sdělit, že lidé s postižením si zaslouží dostat v životě šanci na běžný život, jako všichni ostatní.“ doplňuje Marek Klement z Domova bez zámku.

Tato akce by se nemohla uskutečnit bez významné podpory partnerů. Těmi jsou Jaderná elektrárna Dukovany, VIAALTA, Zemědělské družstvo Hrotovice, Yashica Třebíč, Městské kulturní středisko Náměšť nad Oslavou, Město Velká Bíteš, Hitrádio Vysočina a Horácké noviny.

Vstupenky si mohou zájemci zakoupit od 4. května v těchto předprodejích:

Kavárna Pohodička, V. Nezvala 115, Náměšť nad Oslavou

Informační centrum, Masarykovo náměstí 100, Náměšť nad Oslavou

Informační centrum a Klub kultury, Masarykovo náměstí 5, Velká Bíteš

Hudební nástroje Mijovič, Karlovo náměstí 50, Třebíč

Knihovna Hrotovice, F.B. Zvěřiny 212, Hrotovice

 


 

Česká republika nemá plán, jak nahradit ústavní péči podporou v komunitě. To ohrožuje čerpání peněz EU

České republice chybí plán, jak zajistit změnu nevyhovující péče v ústavních zařízeních na podporu života
v komunitě. Absence takové strategie ohrožuje čerpání peněz z Evropské unie. V ústavech žije v Česku přes patnáct tisíc lidí s postižením a osm tisíc dětí.

Peníze z fondů EU jsou určeny na posílení společenské soudržnosti. Nelze jimi financovat ústavní péči, která lidi segreguje,“ vysvětluje Milan Šveřepa , jeden z mluvčích iniciativy nevládních organizací JDI, které na problém upozornily. „V Česku přitom chybí jasné nástroje, které by zaručily, že peníze z EU nebudou použity právě pro rozvoj ústavní péče.“

Za investování do ústavních zařízení nedávno Českou republiku kritizoval také Výbor OSN pro práva osob s postižením. Nevyhovující zastaralá ústavní péče by měla být nahrazena službami, které člověka s postižením a jeho rodinu podporují v aktivním samostatném životě, účasti na životě obce, začlenění do společnosti či na trh práce. Pro děti je ústavní prostředí zejména ohrožující.

Podpora by měla směrovat rodinám dětí s postižením, které se o ně starají. U dospělých lidí s postižením je nutné provozovat a podporovat služby v komunitě –běžném prostředí, jako jsou osobní asistence nebo malá chráněná bydlení, které jim zajistí podporu pro samostatné bydlení a každodenní život,“ říká Marek Klement, sociální pracovník komunitních služeb Domova bez Zámku z Náměště nad Oslavou. „ My jsme ústav zrušili a místo toho vytvořili služby komunitní. Jsem rád, že se mohu podílet na pozitivních změnách v životě lidí s postižením i lidí
z obce, které všem transformace ústavu přinesla.“

JDI – jednota pro deinstitucionalizaci

Představujeme široké zázemí organizací, odborníků, motivovaných lidí, kteří usilují o sociální inkluzi znevýhodněných lidí v ČR.

Jsme připraveni a schopni se podílet svými zkušenostmi a odbornými znalostmi na tvorbě strategie a akčního plánu transformace sociálních služeb na národní úrovni. Chceme se podílet jak na přípravě, tak i na plnění strategie deinstitucionalizace v naší zemi.


I v letoším roce podporujeme celosvětovou akci Rozsviťme se modře

OSN přijala 2. duben jako Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day). V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně „Light it up blue“, česky „Rozsviťme se modře“, v jejíž rámci se do modra rozsvítí například Empire State Building v New Yorku nebo Opera v Sydney. Cílem akce je přivést k problematice autismu, pervazivní poruše postihující desítky milionů lidí, celosvětovou pozornost.


A proč modře? Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže. Pojďme si proto spolu v modrém připomenout fakt, že se ve světě každé 110. dítě rodí s poruchou autistického spektra, a že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora.

Rozsvítit se modře můžete jakkoliv – modrou žárovkou ve svých domovech či kancelářích, můžete se do modré barvy obléknout nebo si na oblečení připnout modrou stužku, případně tak, že o této iniciativě budete mluvit nebo můžete udělat zajímavou fotku.

 


 

Domov bez zámku má novou paní ředitelku

Novou ředitelkou se od 1. dubna 2015 stala Mgr. Hana Šeráková, která tak nahradila Bc. Alenu Brožkovou.

 


Baví mě to tady, jsem mezi chlapama

Ještě před několika lety žil v uzavřeném ústavu. Teď bydlí v domku s několika přáteli a ve svých pětašedesáti letech dostal práci. Pepa Vícha je klientem náměšťského Domova bez zámku a pracuje v zemědělském družstvu v Hrotovicích.

„Pepa je úplně perfektní chlap, kamarádský, pomůže, vycházíme s ním dobře. Zapadl do party, jako kdyby tady byl odjakživa,“ říká Vladimír Votava, pracovník hrotovického zemědělského družstva a stejně mluví i ostatní chlapi. Pepa dělá v družstvu pomocné práce už měsíc a zatím si ho chválí všichni.

„Pepa se na konci ledna přestěhoval do Jaroměřic, do svého nového domku. Víceméně se vrátil do prostředí, ze kterého vzešel a odkud pak doputoval do jinošovského ústavu,“ říká Marek Klement z Domova bez zámku v Náměště nad Oslavou. „Když jsem byl doma u rodičů, tak jsem dělal u bejků,“ vzpomíná Pepa Vícha. Nějaký čas pracoval v kavárně Pohodička přímo v sídle Domova v Náměšti nad Oslavou. „Baví mě to tady, jsem mezi chlapama,“ říká a hrdě ukazuje svou první výplatní pásku: „Mám z toho radost, že aspoň nějakou korunu.“

Pan Pepa jezdí do práce z Jaroměřic nad Rokytnou autobusem na osmou hodinu a pracuje do půl třetí. Dělá vše, co je potřeba. „Renovujeme zásobníky na směsi, takže Pepa to natírá. Už dělá čtvrtý zásobník,“ říká mechanizátor Vítězslav Chládek, nadřízený pana Pepy. „Dnes tady ještě uklidí a pak půjde znovu natírat,“ doplňuje. „Bude mě to bavit,“ reaguje Pepa Vícha.

„Smyslem toho celého je, aby chodili do práce, měli využitý čas. Jsou užiteční a ještě si vydělají nějakou tu korunu. Jsou to lidi jako všichni my ostatní,“ říká Marek Klement. „Když přijdu z práce, udělám, co je potřeba nebo si uklidím pokoj a pak sedím na pokoji a poslouchám rádio, mám rád dechovky,“ říká Pepa Vícha z Domova bez zámku.

Reportáž Českého rozhlasu region naleznete zde.

 


 

Dobrovolníci z dukovanské elektrárny pomáhali

V úterý 24. 3. se uskutečnil v Domově bez zámku další den firemního dobrovolnictví. Stejně, jako před rokem šlo o skupinu zaměstnanců z Jaderné elektrárny Dukovany.

„V rámci firemního dobrovolnictví jsme likvidovali nepotřebný a starý nábytek z našeho skladu ve Vícenicích. Tento sklad musíme do konce dubna opustit, a proto jsme požádali pracovníky elektrárny o pomoc. Pomoc party z elektrárny byla rychlá a účinná, moc za ni děkujeme,“ komentuje akci Marek Klement, koordinátor dobrovolníků v Domově bez zámku.

Domov bez zámku spolupracuje již druhým rokem s dobrovolníky z dukovanské elektrárny. Společnost ČEZ – JE Dukovany je partnerem organizace, která má sídlo v Náměšti nad Oslavou a poskytuje pobytové a ambulantní služby pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Klienti mohli v minulosti vyzkoušet elektrovůz elektrárny a také se podíleli na mnoha akcích, které elektrárna pro své okolí organizuje a to prodejem svých výrobků a nabídkou kávy z mobilní terapeutické kavárny Pohodička se sídlem v Náměšti. Za přispění ČEZ vznikl také krátký dokument částečně mapující transformaci organizace.

 


 

XIX. Charitativní ples je za námi

V sobotu 14. března se uskutečnil v náměšťské sokolovně XIX. Charitativní ples Domova bez zámku. Záštitu nad plesem převzal radní Kraje Vysočina Petr Krčál. K tanci a poslechu hrála brněnská hudební skupina Velvet.
O předtančení se postarala taneční skupina z nedalekého Březníka. Návštěvníkům plesu předvedla ukázky Salsy
a Latinsko-amerických tanců. Slovem z pódia účastníky plesu provázel Milan Řezníček z  Hitrádia Vysočina.

Výtěžek z plesu, který činí 45 tisíc Kč, přispěje na nákup plošiny pro bezbariérový přístup do domácnosti v Hrotovicích. Pořizovací cena této plošiny je 300 tisíc Kč “ konstatuje Alena Brožková, ředitelka Domova bez zámku.

V průběhu večera došlo i k předání dárků paní ředitelce, která je zakladatelkou Charitativního plesu. Dárek, květinu a CD, na kterém byl nahraný nový spot s názvem „ Z ústavu domů“, předávali klienti Domova bez zámku Alena Němcová a Ladislav Vejrosta. Poděkovali také paní ředitelce za to, že  jim dala šanci žít život podobný životu jejich vrstevníků v přirozeném prostředí.

Hlavním cílem organizace je začlenit lidi s mentálním postižením do běžné společnosti
a jednou z mnoha aktivit, na kterých se podílí klienti, je právě organizování Charitativního plesu. „Letošní ples byl velmi úspěšný, měli jsme vyprodáno. Všem návštěvníkům, sponzorům a partnerům děkuji.“ doplňuje Brožková.

 


 

Slavnostní otevření nové domácnosti v Jaroměřicích nad Rokytnou

Ve čtvrtek 12. března bylo v Jaroměřicích nad Rokytnou otevřeno nové bydlení pro naše klienty. Domov bez zámku je první ústavní zařízení Kraje Vysočina, které prošlo úplnou transformací. Uzavírá se tak proces, který zásadně mění život llidem s postižením. "Bydlet tu budou lidé, kteří odtud pocházejí. Vracejí se tak domů. Lepší tečku jsme si nemohli přát, "řekl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Foto naleznete zde.

 

 


 

Velký ústav oslabuje soběstačnost lidí, kteří v něm žijí. Oslabuje zodpovědnost za jejich život

V pátek 6. března byli hosty Dobrého dopoledne Tamary Peckové Alena Brožková, Jarda Šaman a Marek Klement. O čem všem mluvili ve vysílání si můžete poslechnout na stránkách Českého rohlasu Region.


 

Volné místo na Odlehčovací službě ve Velké Bíteši

Od úterý 3. března máme volní místo na Odlehčovací službě ve Velké Bíteši. Jde o jednolůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením. V případě Vašeho zájmu kontaktujte Rianu Chytkovou na telefonním čísle 604 291 265.


Setkání realizátorů transformačního projektu ÚSP Jinošov

Ve středu 18. února jsme uspořádali setkání realizátorů transformačního projektu ÚStavu sociální péče Jinošov. Pozvání paní ředitelky Aleny Brožkové přijali tito hosté - radní Kraje Vysočina pro sociální oblast, Eva Komínková a Roman Sýkora z odboru sociálních věcí Kraje Vysočina. Z majetkového odboru Eva Pausarová a Stanislav Munduch. Za Ministerstvo práce a sociálních věcí přijali pozvání Iva Příhonská a Lenka Bernardová. Hana Solařová a Jindřich Racek přijeli z organizace Lumos. Lucie Pešková z Centra podpory transformace. Simona Mertlová - bývala regionální pracovnice Národního centra pro podporu transformace. Z Horáckých novin dorazil Arnošt Pacola.

Paní ředitelka představila organizaci v novém "kabátě" po dokončení celé transformace. Marta Valová uvedla na několika příkladech, jaký pozitivní dopad má poskytování sociálních služeb v malých domácnostech a to ve srovnání s poskytováním služby ve velkém zámku. Dále mluvil Marek Klement o vztahu organizace k široké veřejnosti. Závěrem paní ředitelka poděkovala všem za jejich dlouholetou podporu a pomoc v průběhu celého transformačního procesu. Fotografie z toho setkání naleznete na našem FB profilu.


 


 

Charitativní ples je vyprodaný

Plesová sezona je v plném proudu a naše organizace připravuje již tradiční XIX. Charitativní ples, který se uskuteční 14. března od 20:00 v náměšťské sokolovně. K tanci a poslechu zahraje skupina Velvet Brno. V průběhu večera Vás slovem provede Milan Řezníček z Hitrádia Vysočina. Letošní výtěžek poputuje na nákup plošiny pro bezbariérový přístup do domácnosti v Hrotovicích. Zájem veřejnosti byl tak veliký, že vstupenky k sezení jsou již vyprodané. A vsoučasné době se prodávají vstupenky na stání za 80 Kč. Těšíme na setkání s Vámi na parketě. 

Proces Transformace Ústavu sociální péče je u konce

Na začátku února se přestěhovali poslední klienti z pronajatých domků do nových. V současné době máme 12 domácností, 3 x odlehčovací službu, denní stacionář a sociálně terapeutickou dílnu - Kavárna Pohodička. Tímto stěhováním se nám podařilo dokončit dlouholetý proces transformace Ústavu sociální péče Jinošov.


 


 

Klienti se vrátili domů

V pátek 30. ledna se šestice klientů Domova bez zámku z Náměště nad Oslavou přestěhovala do nového bydlení
v Jaroměřicích nad Rokytnou. Toto stěhování by pro ně mělo být poslední v jejich životě. Šestice klientů žila část svého života na zámku v Ústavu sociální péče v Jinošově, kde bydleli na pokoji i s dalšími pěti spolubydlícími.
Po havárii stropu se přestěhovali v roce 2008 do Náměště nad Oslavou. A zde začala jejich cesta za plánováním nového bydlení v Jaroměřicích. Pravidelně jezdili pracovat do kavárny na zámku, kterou provozuje Denn stacionář Barevný svět z Třebíče. Zároveň je to také skupina klientů, kteří v minulosti bydleli přímo v Jaroměřicích, nebo přilehlém okolí. Tedy vracejí se domů.
V nové domácnosti má každý svůj pokoj. Společně se podílejí na chodu své domácnosti. Tak jako každý z nás doma. ,,Jsme rádi, že po těchto letech bydlíme v našem novém domku. Těšili jsme se na to spoustu let. Pravidelně jsme se jezdili dívat na stavbu, jak pokračuje a dlouho dopředu jsme měli vybrané pokoje", říká klient nové domácnosti Jarda. Více fotografii naleznete zde.


 


Klienti Domova bez zámku na návštěvě Informačního centra Jaderné elektrárny Dukovany

V úterý 27. ledna navštívili klienti Domova bez zámku nově zrekonstruované Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany.

Na začátku návštěvy jim pracovnice Informačního centra pustila krátký film o panu Cvrčkovi, který zjistil, že je důležité mít energetický mix. Druhý film, byl už o tom, jak se vyrábí elektřina v elektrárně. Na tyto dva filmy navazovala už komentovaná prohlídka jednotlivých částí v centru - například modelu elektrárny či reaktoru. Během návštěvy měli klienti několik dotazů na provoz elektrárny - kolik pracuje zaměstnanců v elektrárně nebo co dělá elektrárna, když v Dalešické přehradě klesne hladina vody. ,, Návštěvu Informačního centra jsme měli slíbenou dlouho. Čekali jsme, až se to tady opraví. Teď už vím, že je elektrárna bezpečná." říká klient chráněného bydlení Josef. Jaderná elektrárna Dukovany je naším partnerem.

 

 


 

Sousedské seznámení v Okříškách

Poslední adventní neděli jsme uspořádali v Okříškách Sousedské seznámení a to pro naše budoucí sousedy. Připravili jsme si punč, výbornou kávu z naší pojízdné kavárny, cukroví a drobné občerstvení. Klienti, kteří se do této domácnosti přestěhují na konci ledna se stali průvodci a seznamovali se svými novými sousedy. Zájem byl obrovský. Během odpoledne přišlo k nám podívat na dvě stovky návštěvníků. Děkujeme za vlídné přijetí. Podívejte se na fotogalerii.

 


Jaderná elektrárna Dukovany je partnerem Domova bez zámku

Jaderná elektrárna Dukovany se stala v letošním roce partnerem naší organizace. V rámci roční spolupráce jsme si mohli společně s našimi klienty užívat řízení elektromobilu, dobrovolníci z elektrárny nám pomohli s úklidem našich skladovacích prostor, získali ceny do sporotvních her, které jsme uspořádali. Dále jsme získali od Nadace ČEZ finanční podporu na uspořádání Hudby pro Pohodičku, kde hráli Petr Bende a Pavel Helan. V Týdnu sociálních služeb jsme se mohli znovu přepravovat elektromobilem při našich akcích. V listopadu jsme získali finanční podporu na natáčení video klipu o naší organizaci. Naopak naše pojízdná kavárna zajišťovala kávu a palačinky na Svátku matek, který se konal na zámku ve Valči v měsíci květnu. A v prosinci byla kavárna součástí Adventního setkání partnerů elektrárny na zámečku v Dukovanech. Video z tohoto setkání naleznete zde.

 


Sousedské seznámení v Pucově

Pravidelně zveme veřejnost do nových domácností a to vždy před nastěhováním nových obyvatel. V neděli 14.12. jsme si pro obyvatele Pucova připravili Sousedské seznámení. Zájem byl obrovský - přišlo na 70 nových spoluobčanů našich klientů, kteří se seznámili s klienty a pracovníky těchto domácností. Děkujeme za účast a velkou podporu občanům Pucova. Více fotografií naleznete zde.

 


Barevné Vánoce v sídle Kraje Vysočina

Každý rok se před Vánoci konají v sídle Kraje Vysočina na Žižikově ulici Barevné Vánoce. Naše organizace se těchto trhů účastní pravidelně. V letošním roce budeme mít i stánek s pojízdnou kavárnou. 


Setkání starostů v Domově bez zámku

V pátek 5.12. jsme uspořádali v Kavárně Pohodička setkání představitelů partnerských měst a obcí, kde poskytujeme naše pobytové služby. Těmito městy jsou - Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Jaroměřice nad Rokytnou, Hrotovice, Okříšky a Pucov. Tohoto setkání se účastnil i radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál, který poděkoval všem zástupcům za spolupráci a informoval je o stavu procesu Tranformace na Vysočině. Paní ředitelka Alena Brožková informovala o činnosti Domova bez zámku v roce 2014. Setkání se zástupci obcí pořádáme pravidelně. Je to nedílná součást dobře realizovaného procesu Transformace sociálních služeb. Fotografie z tohoto setkání.


Kavárna Pohodička na zámečku v Dukovanech

Ve čtvrtek 4.12. vyrazila naše pojízdná kavárna na zámeček do Dukovan. Kde podávala výbornou kávu a palačinky na Adventním setkání patrnerů Jaderné elektrárny Dukovany. Mezi partnery Domova bez zámku patří i Jaderná elektrárna Dukovany. Moc děkujeme za příležitost se prezentovat a podporu naší organizace. Fotografie z této akce naleznete zde.

 


Pracovní setkání Transformace sociálních služeb 26.11. 2014 v Praze

Centrum podpory transformace - Společnost pro deinstitucionalizaci sociálních a zdravotních služeb pořádalo dne 26. 11. v Praze pracovní setkání na téma Transformace sociálních služeb. Naše paní ředitelka Alena Brožková se účastnila panelové diskuze. Marta Valová vedla workshop na téme Komunitní služba pro člověka s vysokou mírou podpory a Marek Klement workshop s názvem Propagace transformace. Tohoto setkání se zúčastnilo 103 účastníků z transformujících se ústavních zařízení, z komunitních služeb, z krajských úřadů, z ministerstva práce a dalších organizací, které se podílejí na transformaci. Více informací naleznete ve článku Centra podpory transformace.

 


Sociální služby pro Vás

Na 18. listopad jsme připravili setkání pro zástupce okolních obcí a pracovníků odborů sociálních věcí s názvem Sociální služby pro Vás. Během tohoto setkání chceme představit transformující organizaci v moderní sociální podnik 21. stol. Příbližit fungování našich nových služeb - odlehčovací služba, denní stacionář a sociálně terapeutická dílna - Kavárna Pohodička.

 Aktuální fotografie nových domácností

V minulém týdnu jsme navštívili s lidmi z Ministerstva práce a sociálních věcí naše nově vznikající domácnosti. Tyto domácnosti jsou vybudovány v rámci procesu Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením. Stěhování do nových domácností proběhne začátkem roku 2015.

V obci Pucov vznikaji dvě domácnosti chráněného bydlení. Každá domácnost je připravena pro šest uživatelů. Obec Pucov se nachází mezi Náměští nad Oslavou a Velkou Bíteší. Foto naleznete zde.

V Jaroměřicích nad Rokytnou je téměř před dokončením chráněné bydlení pro lidi s nízkou mírou podpory. Nízká míra podpory znamená, že  obyvatele tohoto domu zvládnout spoustu věcí sami - nakupovat, provádět běžné práce při chodu domácnosti - prát, uvařit jednoduchí jídlo, uklidit atd. Pomoc od asistentů potřebují při placení služeb, vyřizování osobních záležitostí na úřadech, podporu při návštěvě lékaře atd.. Foto naleznete zde.

Rekonstruovaná domácnost je také před dokončením v Okříškách. Zde bude bydlet pět uživatelů. V této domácnosti bude i jeden samostatný pokoj s vlastním sociálním zařízením - tzv. odlehčovací služba. Foto naleznete zde.

V Okříškách vznikla i stejná domácnost jako v Jaroměřicích nad Rokytnou (chráněné bydlení pro lidi s nízkou mírou podpory). Foto naleznete zde.

 


Týden sociálních služeb v Domově bez zámku

Naše organizace se již tradičně připojila k Týdnu sociálních služeb, který v České republice  probíhal 6. – 12. října.
Cílem této akce je přiblížit sociální služby široké veřejnosti. Proto jsme si v letošním roce dali záležet.
Do programu jsme zařadili akce pro děti z mateřských škol, besedy a Hry bez hranic na základních školách, setkání s partnery organizace a rodinnými příslušníky a opatrovníky našich uživatelů. Uspořádali jsme setkání lidí, kteří se zabývají začleňováním lidí s postižením do běžné společnosti. Promítali jsme dokumentární film Až do Oblak! (dokument je o životě dívky Lucie, která žije s poruchou autistického spektra).
Dohromady jsme uspořádali 14 akcí v 5 dnech. Pro rychlejší přesun nám pomohl zapůjčený elektromobil z Jaderné elektrárny Dukovany.

 


Zveme Vás na koncert Jakuba Pustiny, který pořádá Kraj Vysočina 17. září v 15 hod. v Kavárně Pohodička, vstup zdarma.


 


Letní dovádění - poslední zastávkou byl Strážek

Ve Strážku na Žďársku se uskutečnil poslední díl letošní letní tour Kraje Vysočina. Takzvané Letní dovádění s Vysočinou se konalo na osmi místech Vysočiny a zavítalo do každého z pěti okresů kraje. Lidé se bavili od Hrotovic po Novou Cerekev. „Druhý ročník přinesl několik nej. Ať už šlo o počet návštěvníků, přijatých žádostí na slevový pas či programovou nabídku. Letní dovádění se stalo vyhledávanou akcí,“ přibližuje radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Při jednotlivých zastaveních byly vedle Rodinných a Senior pasů propagovány regionální produkty, otázka péče o zdraví a s tím související téma aktivního životního stylu.

Pořádání tour se řadí mezi četné aktivity prorodinné politiky Kraje Vysočina. „Jde o volnočasovou aktivitu, prostřednictvím které jsme lidem nablízku, diskutujeme s nimi, dbáme jejich názorů. Jakýmsi bonusem je nabídka regionálních potravin,“ poznamenává radní Krčál. Stejně jako v uplynulém roce bylo pro návštěvníky připraveno grilované maso, vychlazené pivo a limonády z Vysočiny. Novinkou pak byl stánek Domova bez zámku, kde jeho klienti servírovali kávu a palačinky. „Nečekali jsme takový zájem, o to víc nás těší účast v rámci této rodinné šnůřy,“ říká Alena Brožková, ředitelka Domova bez zámku.

Vedle toho nabídlo Letní dovádění spoustu zábavy. Pro děti byla připravena řada soutěží a atrakcí jako laserová střelnice, malování na obličej či animační programy s moderátorem celého odpoledne Milanem Řezníčkem. Novinkou byla dětská sportovní dráha. K poslechu a tanci hrála hudební skupina, nechyběla taneční vystoupení, speciální host či volba Miss Letní dovádění. Kdo chtěl, mohl si změřit krevní tlak a zkonzultovat možnosti péče o své zdraví. (tisková zpráva převzata z webových stránek Kraje Vysočina)

 


Prohlídka nově otevřených domácností v Hrotovicích

Život v ústavu je hendikep. I pro postižené. V neděli 9. srpna se do nových domácností přišla podívat velká část obyvatel města Hrotovic. Návštěvníci měli možnost si prohlédnout domácnosti nebo budovu pro denní aktivity. Připravili jsme pro ně výbornou kávu z Kavárny Pohodička a drobné občerstvení, pro děti malování na obličej a skákací hrad. Moc děkujeme Všem lidem za jejich návštěvu, otázky, zájem a podporu v procesu Transformace sociální služeb. Fotografie z akce na facebooku.


 


Hudba pro Pohodičku

5. září v 19 hodin Vám zahrají Petr Bende a Pavel Helan. Připravili si pro Vás 90-ti minutový koncert. Hudbou pro Pohodičku chceme upozornit veřejnost, že lidé se zdravotním postižením žijí mezi námi a upozornit na jejich uplatnění na trhu práce. Záštitu nad touto akcí převzal Petr Krčál, radní pro sociální oblast Kraje Vysočina. Významným partnerem koncertu se stala Nadace ČEZ. Lístky budeme prodávat od 18. července v Kavárně Pohodička. Těšíme se na Vás

 

<< zpět

Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou
příspěvková organizace
V. Nezvala 115, 675 71 Náměšť nad Oslavou